Prije nekoliko tisuća godina, gnječenje je obavljano ručno, uz pomoć sferičnog kamenja. Danas se prešanje maslina obavlja vrlo sličnom metodom, uz pomoć drobilica od nehrđajućeg čelika – hladnim prešanjem. Metoda hladnog prešanja omogućuje da maslinovo ulje zadrži svoj okus, boju i nutritivnu vrijednost.
Ulje se odvaja od mesa maslina uz pomoć centrifugiranja. Ova metoda daje ulje nakon prvog prešanja. Ne koriste se ni povišenje temperature ni kemikalije.
Nakon centrifugiranja, pristupa se nježnom procesu filtracije u svrhu otklanjanja sedimenta i proizvodnje ekstra djevičanskog maslinovog ulja sa stupnjem kiselosti manjim od 0,8 %.
Poput vina, dva maslinova ulja nikad nisu ista. Svako je maslinovo ulje jedinstven proizvod tla, klime, vrsta maslina i dobi te metode obrade.
Za proizvodnju jedne litre ulja Ol Istria potrebno je deset kilograma maslina.
Karakteristike najboljeg maslinovog ulja
Najbolje maslinovo ulje obično je zelene boje, a ne smije imati jak miris i okus jer je taj okus najčešće odraz užeglosti. Najbolje je ulje bez mirisa ili kada ima miris po voću ili travi. Poželjna je karakteristika i pikantnost ili blaga gorčina koja se osjeća u grlu. Dakako, pikantnost mora biti u harmoniji s voćnim okusom ulja.
Morali bismo, prije svega, preferirati ulja koja su pakirana u tamnim bocama ili u ambalaži koja štiti ulje od promjena uzrokovanih svjetlom.
Najbolje je ulje upotrijebiti najkasnije 24 mjeseca nakon punjenja.